U prethodnom intervjuu sa Martom Miljanić, započela sam niz intervjua sa domaćim modnim dizajnerima koji su vredni vaše pažnje i koji vam mogu biti odličan izbor bilo da kao Lady Gaga birate odeću za intervju, ili da birate haljinu za venčanje svog najboljeg druga.
U ovom javljanju želja mi je da vam ponudim alternativu prilikom kupovine haljina za specijalne prilike, i da vam ukažem na to da kada su u pitanju bitni momenti u vašim životima, možete da posegnete za visoko kvalitetnim i unikatnim komadima domaćih dizajnera. Meni se oduvek dopadala ideja da se za te bitne momente u životu odabere neko nama lično interesantno modno ime, a ne nešto iz masovne produkcije. Jer ti momenti su samo naši, i sasvim je dozvoljeno (čak i poželjno) da razmazimo sebe nekim unikatnim komadom domaćeg dizajnera kojem verujemo, i čijoj se veštini izrade divimo.
Baš takav brend je brend Aleksandar Zabunović, ispred kojeg stoje Milica i Aleksandar Zabunović. Milica se bavi marketingom, a Aleksandar kretivnim delom posla, te su oni neka vrsta domaće verzije Ralph and Ruso brenda koji isto tako vode suprug i supruga.
Moram samo da napomenem pre nego što krenete da čitate intervju, da su sve fotografije koje ćete videti u intervjuu rad Aleksandra Zabunovića, i da je manekenka na većini fotografija Ana Sekulić, sa kojom sam nedavno radil intervju koji možete pročitati ovde.
Na početku, volela bih da nam otkrijete kako ste odlučili da se bavite modom. Šta vas je inspirisalo i koji je to momenat bio kada ste sebi rekli: “Mi otvaramo modnu kuću Zabunović?” Kako je sve počelo?
Aleksandar: Moda je uvek bila deo mene i svoje prve kreativne momente sam imao u osvnoj školi kada sam sve drugarice i drugove terao da mi poziraju ispred mog prvog fotoaparata. Kasnije, u srednjoj školi u Aleksincu sam imao svoju prvu reviju gde su manekenke bile moje školske drugarice. Kasnije, mi je život u Beču doneo dosta novog i korisnog u oblasti mode. Radom za Stella models agenciju kao modni fotograf i puno lepih naslovnih strana u magazinu 25 , Opera , Wiena magazin… Tamo sam imao i svoje prve tri revije. To je bila dobra osnova za moj put dalje u razvijanju modnog brenda i dizajna.
Pre dve godine (2018.), napravili ste prelaz sa svakodnevne (ready-to-wear) odeće i odlučili ste se za rad sa zaista eksluzivnim materijalima i uveli specifične tehnike izrade. Zanima me šta vas je inspirisalo na taj prelaz? Da li ste primetili da vaši kupci žele kvalitetnije materijale, ili je do te promene došlo iz drugih razloga?
Promene na globalnom nivou je posebno osetila modna industrija kao deo industrije zabave. Kako mislite da će se to odraziti na domaću modnu scenu. Da li imate neke predpostavke u kom pravcu će se menjati modna scena na lokalnom nivou? Da li već primećujete neke promene?
Zanima me šta volite da pratite od modnih magazina, modnih platformi i brendova i gde dobijate informacije iz sveta mode?
Šta vas to trenutno fascinira u umetničkom smislu, i šta vam je to najveća inspiracija koju možemo osetiti u vašim budućim kolekcijama. Da li je to neka druga grana umetnosti, neka žena ili nešto sasvim treće?
Aleksandar: Oscar de la Renta , Valentino (četiri puta je propadao dok nije uspeo) i Schiaparelli modna kuća.
Milica: Andrew GN, trenutno omiljeni Petar Petrov, Jil Sander, Envelope1976.
Da li postoje modni dizajneri koji su vam inspiracija, kako u smislu dizajna tako i u smislu poslovanja? Odnosno, kada biste mogli da birate i da po uzoru na modnu kuću Schiapareli radite modne saradnje sa velikim umetnicima, sa kim biste je najradije uradili?
Ako bih mogao da maštam radio bih saradnju sa Suzanne. Takav nakit još nisam video nigde. Njena kreativnost inspiriše.
Koji savet možete dati onima koji započinju svoj modni biznis u okruženju? Gde u početku treba da bude fokus?
Aleksandar: Savet za mlade dizajnere je da rade na kvalitetu. Kvalitetu izrade i materijala haljina, sakoa, šta god da radite, iznutra treba da izgleda prefektno. Ukoliko nema kvaliteta, svaki dizajn pada u vodu i nemate mogućnosti da idete napred. Takođe okružite se ljudima koji dele slične vrednosti i radnu etiku. Do cilja je uvek lakše u dobrom društvu!
Da li današnji dizajneri treba da se oslone samo na svoje umetničke porive, ili je potrebna edukacija u smislu marketinga i digitalnih komunikacija?
Aleksandar: Sada se sve promenilo. Trenutno više niste samo dizajner već morate imati i druge veštine ili da imate dovoljan budžet da angažujete ljude koji rade svoj deo u izgradnji brenda.
Poznato je da je u proteklom periodu puno modnih direktora odustalo od svojih čeonih pozicija jer nisu mogli da podnesu pritisak sa društvenih mreža koji je zahtevao previše kolekcija i noviteta godišnje. Na koji način vi pravite balans između prisutnosti na društvenim mrežama i dizajniranjem komada koji su specifični i za koje treba puno vremena?